MEXIKO (CANCÚN) 3/2007 2.část

 

 

 

Vypadají hrůzostrašně...tváří se hrozně, a přitom mi schválně šahá na zadek:-). Vtipálek.

 

 

Jdeme na večerní představení, to jsem na to zvědavá...

 

 

Atmosféra ja úžasná...

 

A představení ještě lepší:-)

 

 

 

 

 

Chichén Itzá

Když se podíváte na prospekty cestovních kanceláří inzerujících cesty do Mexika, určitě narazíte na obrázek schodovité čtyřstěnné pyramidy.

Jedná se o jednu z nejznámějších mexických památek, nacházející se v archeologickém komplexu Chichén Itzá. Překlad názvu komplexu by se velmi volně dal přeložit jako bezedná studna kmene Itzá. Název má své opodstatnění, v komplexu se našla studna, na jejímž dně ležely četné lidské kostry. Trochu morbidní představa, ale traduje se, že sem tam byl někdo do studny uvržen. A pokud náhodou přežil, byl prohlášen za věštce nebo kohokoliv s nadpřirozenými schopnostmi.

V komplexu se nachází památky, které nesou znaky prastaré toltécké kultury, ale také mnoho mayských staveb. Jak jsem již zmiňovala, nejznámější z nich je schodovitá pyramida El Castillo del Serpiente Emplumado, čili pyramida opeřeného hada, z mytologie známého jako Kukuklán. Tato stavba skrývá mnohá netušená tajemství. Kupříkladu každá strana stavby je orientována na jednu světovou stranu a to jen s minimální odchylkou. Schodiště na každé ze čtyř stran má právě 91 schodů. Vezmeme-li v úvahu takové schodiště čtyřikrát a přidáme-li vrchní schod, získáme číslo 365, tolik je dnů v roce. Zvážení, zda-li jde o úmysl nebo náhodu, nechám na vás…

Na vrchol pyramidy se člověk bohužel nedostane, nicméně nemáte-li klaustrofobii, můžete se podívat dovnitř. Vnitřek pyramidy skrývá obětní oltář, člověk jen nechce uvažovat nad tím, co kdo bohům obětoval.

Známou památkou je také hřiště používané pro jistý druh hry s míčem. Hru hrávalo zřejmě sedm hráčů a hlavní ideou bylo prohodit míč jakýmsi otvorem umístěným sedm metrů nad zemí. Jediný háček tkvěl v tom, že se k tomu nesměly používat ruce. Za hřištěm se nachází místo, kde bylo nalezeno proroctví mluvící o Kukuklánově povstání 22. 12. 2012. Opeřený had se prý má vynořit ze země přímo na hřišti. Datum to je rozhodně zajímavé a místo má svoji neopakovatelnou atmosféru. O tajemství tu skutečně není nouze, je na každém návštěvníkovi, jak moc se nechá unést.

Areál je vybaven několika obchůdky se suvenýry a nedaleko se nachází několik hotýlků, kde se člověk může ubytovat a využít tak jedinečné příležitosti zhlédnout večerní světelné představení.

Ovšem počítejte s tím, že pokud se zde chcete ubytovat někdy okolo jarní rovnodennosti, hotýlky budou plné. Toto místo je příliš magické na to, aby v tak zajímavý den zůstalo nepovšimnuto.

 

 

 

 

Tulum

Jedno z nejkrásnějších mayských staveb. Je to jediné z mayských měst, které bylo využíváno španělskými kolonizátory. Samotné ruiny se tyčí na útesu nad fantasticky modrým mořem, to vše uprostřed zelené džungle... jako z pohádky.

Nejvýraznější stavbou je El Castillo, čili hrad. Pravděpodobně sloužil jako obrana proti nepřátelům, kteří by přicházeli od moře. Krom toho zde byl také objeven maják, takže je docela pravděpodobné, že město v dávných dobách sloužilo jako významný přístav otevírající obchodní stezky po Karibiku. Tulum, v překladu „zeď,“ je bránou dorezervace Sian Ka´an, takže kolem se rozkládá krásná tropická příroda. V  areálu jsou stavby s poetickými názvy, jako je Chrám větru, či Chrám moře.

 

 

Diskotéka COCO BONGO, proslulá i ve světě.