ZÁJEZD TURECKO-SÝRIE-JORDÁNSKO-IZRAEL  ( PŘES KYPR A RHODOS )

 

 

CESTA DOMŮ 9/97

 

        Ráno probuzení po šesté. Vše jsme sbalili. Po sedmé jsme dorazili ke břehu Řecka. Čekáme tedy na autobus, až se mu podaří vyjet z trajektu, ale je až vzadu, před ním spousta aut, takže vyjel až v 8:30. Dali jsme si do něj bágly a pěšky prošli celnicí. Razítko jsme dostali už včera na lodi, takže pohoda. Za městem jsme zastavili u MCDonalda, abychom urovnali věci v autobusu a připravili se opět na jízdu autobusem.

 

        Přesouváme čas o hodinu nazpět. Cestou se stavíme na pomníku bitvy u Thermopil. Pak jsme stavěli na utracení posledních peněz ve městě Larissa. Pak jsme strávili půl hodiny na pláži. Pokračujeme k hranicím do Bulharska.

 

        Na ty jsme přijeli v 19:15. Projeli jsme povinnou dezinfekcí - chlorovaná sprcha. Dali razítka do pasu. Na druhé straně hranic v 19:30, stáli jsme za strašnou řadou kamionů a pořád se nic nehýbe. Po půl hodině se řidič naštval a předjel celou tu šílenou řadu. Všichni kamioňáci na něj řvali a nadávali. My jsme mu zatleskali. Kamiony si to nechtěli nechat líbit a začali zase předjíždět oni. Na řadu jsme se dostali po útrpném čekání ve 22:30.

 

        Po 15 minutách nám rozdali nějaké papírky na vyplnění, např kolik máme zavazadel, atd. Dali jsme jim to. Hned nám to zas dali zpět, že do prázdných kolonek musíme napsat "NE". Opět jsme jim to tedy vyplnili, a oni nám to opět obratem vrátili, že u počtu zavazadel musí být napsáno, co je to za druh zavazadla. Všichni jsme tam napsali takové druhy zavazadel, že jestli si to nechají přeložit, tak se asi budou divit:-). Aspoň trochu zábavy, protože už je to únavný. Odjíždíme ve 23:30. Za hranicema stavíme u pumpy.

 

        V 6 ráno stavíme u další pumpy, venku je pořádná zima, ani se mi nechce vylejzat. Projíždíme Bulharskem. Na hranice dorážíme v půl osmé. Na druhou stranu v 9:45. Opět chtěli pasy a čekáme. Asi by nás tady nechali stát dlouho, ale řidiči jim dali 10 piv a jedeme už za hodinku. Pojedeme trajektem, tím ušetříme 3 hodiny cesty. Čekáme.

 


 

        Trajekt přijel brzy, ale neví, kdy pojedou na druhou stanu a přitom jsou tady fronty aut a autobusů. Jeli pak asi v 11:45, cesta trajektem trvala půl hodiny.

 

        Na druhém břehu nás opět vydezinfikovali. Jedeme po 12:30 s tím, že opět dostali platek několika piv. Další hranice 21-22 hod. Další hranice ve 3:30. Na čekých hranicích nechápali, "jak jsme mohli projet s takovým autobusem takové vzdálené země a přežít to" :-).

 

        Máme za sebou 14 hraničních přechodů. Celkově jsme strávili na hranicích 2 dny, autobusem jsme ujeli 9000 km, celkem i s trajekty 11000 km. Řidiči byli skvělí, věděli, kde dát úplatek, a s ničím se rozhodně nesr.... Takže jim patří velký dík.