MALTA 2002

 

Malta

 

Základní informace o Maltě:

Hlavní město: Valletta.

Rozloha: 316 km2 - patří k nejmenším evropským zemím.

Podnebí středomořské, klima přináší horká suchá léta a mírné deštivé zimy.

Malta je souostroví tvořené ostrovy Malta (246 km2), Gozo (67 km2), Comino (3 km2) a několika neobydlenými skalisky (Cominetto a Filfla). Na Cominu žijí asi jen 4 obyvatelé a farář. Malta leží 93 km jižně od Sicílie, 288 km východně od Tuniska a 300 km severně od Libye. Nejvyšší hora je  Ta´Dmejrek (253 m). Na Maltě nejsou žádné stálé potoky a řeky, navíc prakticky žádná povrchová voda. Hlavním zdrojem pitné vody je podzemní voda a odsolená mořská voda.

Žije zde 405 tisíc obyvatel, proto je Malta jednou z nejhustěji zalidněných zemí světa (1282 lidí na km2).

Malta je jedinou zemí Evropy, v níž nejsou povoleny rozvody. Zakázány jsou také potraty. Většina obyvatel pravidelně navštěvuje kostel.

Oficiální jazyk je maltština a angličtina. Navíc většina obyvatel mluví italsky, protože italština zde byla kdysi oficiální jazyk.

 

Malta je velice bohatá na památky. Tři z nich jsou i na seznamu UNESCO ( např. hlavní město Valetta jako celek, nebo megalitiké chrámy na Maltě a Gozu).

 

        Na Malltu jsme se vydali přes cestovku, která nabízela letecký zájezd k moři, protože to byl asi nejlevnější a nejjednodušší způsob, jak se tam dostat.

Letíme se společností Air Malta, let je klidný a trvá asi dvě hodiny. Navíc to byl docela zážitek, protože jsou v letadle kromě jedné letušky samí "letušáci". Ti mají samozřejmě krásné bílé uniformy a když vystoupili z letadla, aby nás přivítali na Maltě, všichni si nasadili černé brýle, a zaujali postoj "koukněte se na nás, jací jsme krásní" :-).

 

        Na Maltě jsme si přes cestovku zajistili ubytování jinde, než byli ostatní. Bydlíme v apartmánech Seaside, které jsou levné a dobře se tady bydlí. Jednou týdně sem chodí uklízečka, jinak je tady absolutní klid. Ostatní jsou v nějaké drahém hotelu kus od nás.

 

        Půjčili jsme si auto, a celý ostrov jsme procestovali. Malta není velká, takže projet jí není problém,  až na to, že na Maltě se jezdí vlevo. Najeli jsme docela hodně kilometrů, i když se to nezdá, protože Malta měří od jednoho konce na druhý 40 km, přesto jsme najeli skoro 1000 km. Jízda vlevo byla náročná, ale zvládli jsme to:-). Tam, kde máme my blinkry, tam se pouštěli stěrače, takže jsme neustále stírali přední okno:-). Naštěstí jsme nebyli sami. Snad pokaždé, když jsme na pumpě brali benzín, se v autě před námi spustili stěrače:-). Vlastně to bylo skoro poznávací znamení - jak někde běželi stěrače, řidiči se na sebe smáli a věděli, že v tom nejsou sami:-).

 

        Projezdili jsme celou Maltu, pak jsme se podívali trajektem na ostrov Gozo, kde jsme taky hodně km najeli. Na ostrov Commineto auta nejezdí, dá se projít pěšky za hodinku a je tam jen jeden hotel. Mezi těmito ostrůvky je Modrá laguna, jedno z nejlepších koupání na Maltě.

 

        Po přistání na Maltě jsme jeli autobusem k hotelu asi hodinu, nejdřív kolem nás byla, skoro bych řekla, měsíční krajina, a až po půl hodině, kdy jsme přijeli do "civilizace", se mi začala Malta zamlouvat:-).

 

        Náš hotýlek, který jsme si našli...

 

Apartmán Seaside na Mellieha Bay...

 

 

 

Sprchu jsme skoro každý den zacpali spoustou písku, ale vydržela to:-)

 

 

            V hotelu je krásný klid, moře máme v podstatě přes silnici. V ceně máme pouze snídaně, na které chodíme dolů do restaurace, nebo spíš je to něco mezi restaurací a barem. Snídaně jsou pro turisty - rohlík, máslo, džem a čaj nebo káva. Každý den bylo to samé, jen občas k tomu přidali nějakou místní dobrotu. Takže po prvních dnech už jsem se spíš těšila na to posezení v klidu při snídani, než na jídlo samotné. Ale budiž.

 

        Kousek od hotelu jsme našli malý obchůdek s potravinama a tam jsme chodili prakticky každý den nakupovat. Takové malé obchůdky jsou na Maltě všude, takové konzumy, kde mají základní potraviny, ale je tu docela draho.  Pak jsme byli i ve městě v trochu větším obchodě. No, prostě jako doma - bydlení, auto, obchůdek a občas nakoupit ve větším:-). Je to tady super.

 

Tak tohle je terasa na střeše našeho hotelu s výhledem na moře. Moře máme přes ulici, pod náma se táhne betonový chodník kolem moře, kousek dál je písečná pláž Ghadira brach. Je to nejdelší písečná pláž na Maltě. Jen mě štvou místní - snad každý den odpoledne vytáhnou na chodník u moře grily a začnou grilovat. Jeden vedle druhýho. Nám pak ta vůně stoupá přímo na terasu...áááá, nejradši bych tam mezi ně skočila a všechno jim snědla:-)

 

 

MELLIEHA - oblíbené středisko leží na východním pobřeží severního cípu ostrova asi 30 km od hlavního města Valletta. Městečko láká svými historickými památkami. Je zde oblíbená písčitá pláž a dají se odtud podnikat výlety na nedaleké ostrovy Gozo a Comino. Najdeme tu plno restaurací, hotelů, barů, diskoték a tradičních obchůdků. Má svou Základní školu, a různé kulturní organizace včetně tzv. band clubs (kluby hudebních skupin). Každé město má aspoň jednu takovou skupinu a každá se snaží být tou nejlepší na Maltě.

 

 

Pláž na Mellieha Bay

 

Jdeme si prohlídnout okolí...

 

Takovou krajinu jsme míjeli i po cestě z letiště. To je Malta.

 

 

A tohle autíčko jsme si půjčili. Subaru J10...sloužilo dobře.

 

 

 

A co jsme viděli:

 

Vesnička Mgarr u Melliehy

        V malé vesnici stojí farní kostel, kterému se tady říká „vaječný“ - The Egg Church. Začátkem 20. století vybíral místní páter Salomone od věřících vajíčka, která pak prodával a zisky ukládal dlouhá léta stranou, aby našetřil na stavbu kostela.

 

 Kousek od Mgarru jsou dva  neolitické chrámy Ta´ Hagrat Temples, které pocházejí z poloviny 4. tisíciletí př.n.l. a patří spolu s chrámy Ggantija na Gozu k nejstarším na Maltě. Zbytky dalších dvou chrámů Skorba Temples se nacházejí u sousední vesnice Zebbieh. Nedaleko Mgarru jsou tři písečné pláže, od severu Golden Bay, Ghajn TuffiehaGnejna Bay

 

Na Maltě je celkem 13 strážních věží, které nechal  v polovině 17. století postavit velmistr Martin de Redin.

 

Na Maltě se nachází stopy 6000 let starého lidského osídlení, od kamenných chrámů megalitického věku, přes římské hrobky a katakomby, až po impozantní opevnění Maltézského řádu.

 

Strážní věž.

 

 

 

        Neolitické vykopávky Ta Hagrat...

 

Vykopávky Ta Hagrat Temples

 

 

 

        Naleziště Dwerja lines...

 

 

 

Pohled na vesničku Mgarr od Dwerja lines.

 

Dwerja lines

 

Dwerja lines

 

 

 

Město Mdina

 

        Mdina je bývalé hlavní město Malty, proto zde najdeme hodně památek. Je to typické středověké město ležící uprostřed ostrova. Mdina je velmi klidné městečko, proto jí místní přezdívají "Tiché město" (Silent CIty). Do města se dostaneme přes můstek bránou a hned na nás dýchne středověká atmosféra. Hned u hlavní brány města se tyčí pozorovací věž Torre dello Standardo (1750). Kousek od ní je Kaple svaté Agáty (1417) -  Sv. Agáta je spolu se svatým Pavlem a svatým Publiem svatou patronkou Mdiny. Naproti kostelu stojí Casa Inguanez - dům, kde sídlila nejstarší šlechtická rodina na Maltě - Inguanez. O pár kroků dál je Kostel svatého Benedikta (1418).

 

        Vilengaignon street nás dovede na hlavní Náměstí svatého Pavla, kde se nachází katedrála sv. Pavla,  údajně vybudovaná na místě, kde svatý Pavel roku 60 n. l. obrátil na křesťanskou víru tehdejšího římského místodržícího Publia. Dále můžeme navštívit karmelitánský kostel Carmelite Church (1630). Hned naproti kostelu stojí  audiovizuální atrakce - (Středověké dobrodružství), kde se prochází tzv. časovým tunelem s 15 živými scénami. Na náměstí Bastion Square je vyhlídka na maltskou krajinu.

 

         Za jižní stranou katedrály stojí barokní budova z roku 1729, kterou hlídají dva obři z kamene. V této budově sídlil původně kněžský seminář, dnes je zde Muzeum katedrály. Nedaleko od ní se nachází Mdinské kobky, kde je možnost se seznámit se středověkými praktikami mučení, vymáhání doznání a různých hororů, které se přímo na tomto místě udály. 

 

        V paláci přímo v bráně, který nese název Magisterial Palace dnes sídlí Muzeum přírodních dějin. Tento palác dal vybudovat velmistr Moneole de Vilhena v 18. století. Palác sloužil jako sídlo Komuny - místního správního shromáždění.

 

 

Mdina

 

 

Mdina - karmelitánský kostel

 

Katedrála sv. Pavla

 

 

 

 

 

Palác

 

 

 

 

Město Rabat

 

         Město Rabat je přilehlé k městu Mdina, vzniklo krátce po ní, ale Rabat je mnohem hlučnější město než Mdina.  Pod kostelem sv. Pavla se nachází jeskyně St. Paul´s Grotto, kde údajně tři měsíce žil v římském zajetí apoštol Pavel, po svém ztroskotání na ostrově v roce 60 n.l.

 

        Zajímavostí Rabatu jsou zdejší podzemní prostory. V katakombách sv. Agáty se dochovaly středověké nástěnné malby až z 12. stol. V jeskynní kapli se údajně roku 249 ukrývala před římskými pronásledovateli sv. Agáta. Katakomby sv. Pavla  jsou zase podzemním pohřebištěm ze 4.-5. století. Z centrálního prostoru vytesaného ve skále vedou chodby, v nichž se nachází množství různě zdobených hrobů.

 

        Jižně od Rabatu se nachází Verdala Palace, lovecký zámeček vybudovaný na příkaz velmistra Hugues Loubenx de Verdala v roce 1588. Velmistr měl rád umění a přepych, což dokládá honosné vybavení interiéru. V zámku sídlila během léta rytířská vrchnost. Dnes sem jezdí odpočívat maltský prezident a významné státní návštěvy. 

 

        Pod palácem se se rozprostírá největší maltský „les“ Buskett Gardens, který rytíři využívali k lovu. Vedle piniových porostů tu jsou ovocné sady a vinohrady. Buskett Gardens je ideálním místem pro pikniky a odpočinek.

 

 

Podzemní katakomby sv. Agáty.

 

 

Rabat

 

Katedrála sv. Pavla

 

Rabat - katakomby sv. Pavla

 

 

 

 

 

 

Verdala Palace

 

Buskett Gardens  - malebná zahrada u paláce Verdala ( r.1586 )

 

 

 

Městečko a útesy Dingli

Malá vesnička jihozápadně od Rabatu, kousek od  největších maltských útesů  Dingli Cliffs. Útesy jsou úchvatné a nad nimi vede několik pěších stezek.  Jedna z cest vede k odlehlé zátoce v Ghar Lapsi, další k nejvyššímu bodu Malty k Madlienské kapli ve výšce 250 m. n. m. Značky a informační tabule o útesech prý vytvořili Slováci, kteří tu byli na výměnném pobytu.

 

Dingli cliffs

 

 

 

 

Záhadné rýhy z doby bronzové Ghar Il-Kbir (Cart Ruts) - kousek u jeskyně Cave Dwellings

 

 

 

Jeskyně Cave Dwellings

 

 

 

 

 

 

Laferla Cross

 

Inkvizitorský palác po cestě na vrch Laferla Cross

 

Vrch Laferla Cross (219 m n. m.)

 

 

 

Kapli Underground Chapel  u Laferla Cross

 

 

Hagar Qim a Mnajdra - megalitické chrámy

 

        Na jižních útesech nad mořem ční do krajiny jedny z nejstarších staveb na ostrově, megalitické chrámy Hagar Qim a Mnajdra. Stojí osamoceny v krajině a dávají tomuto prostoru mystický ráz.

 

        Chrám Hagar Qim byl postaven v letech 2400-2000 př.n.l. Z dosud neznámého důvodu byl chrám několikrát rozšiřován, takže jej nakonec tvořilo šest oválných síní ohraničených obvodovou zdí. Jako základní materiál při stavbě chrámu byl použit místní snadno opracovatelný vápenec, který těžko odolává erozi. Na ruinách chrámu se dochovala některá zdobení, například zde byl nalezen sloup s netradičními „palmovými“ rytinami. Největší magalit je téměř 7 metrů vysoký a váží 20 tun.

 

        Asi o 500 metrů odtud najdeme komplex tří chrámů Mnajdra. Ty byly vybudované z pevnějšího korálového vápence. Jejich původ se datuje k roku 3400 př.n.l. Zajímavostí jsou vybudované tajné místnosti v tlustých nosných zdech jednoho z chrámů. Tyto místnosti byly propojeny hlavním sálem chrámu obdélníkovými otvory ve zdi.

 

        Předpokládá se, že naproti těmto otvorům bývaly umístěny sochy bohů - a kněz, schovaný v místnosti, představoval „hlas boží“ promlouvající k věřícím. Je možné, že se na tomto místě i léčilo, protože tu byly nalezeny repliky částí těla vyrobené z vypáleného jílu, na kterých byly vyobrazeny příznaky nemocí. Nálezy z chrámových lokalit, včetně bezhlavé „Bohyně Země“ jsou k vidění v archeologickém muzeu ve Vallettě.

 

Unikátní stavba Hagar Qim

 

 

 

 

Mnajdra

 

 

Mnajdra

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Blue Grotto

 

        Blue Grotto, neboli Modrá jeskyně, je soustava mořských jeskyní nedaleko vesničky Zurrieq. Jedná se o jedno z nejnavštěvovanějších míst na ostrově. Natáčela se tady i scéna do filmu Trója. Podle pověstí byla jeskyně útočištěm nymf, které vábily námořníky svým zpěvem. Jeskyně jsou nádherné hlavně díky jedinečnému zabarvení. Voda spolu se světlem a minerálními látkami vytváří  barevné kombinace od oranžové, přes fialovou až k modré. Dále je zde asi 43 m vysoký skalní oblouk. Jsou přístupné na lodičkách, cesta k nim trvá cca 30 minut.

 

 

Věž nad Blue Grotto

 

Odjíždíme lodičkama na Modrou jeskyni (Blue Grotto)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Siggiewi

Městečko Siggiewi

 

 

A opět Mdina

 

Opět pohled na něsto Mdina

 

Kostel (Mdina)

 

 

Ta´ Qali - řemeslnická vesnice

 

        Řemeslnická vesnice vznikla až v druhé polovině minulého století mezi městy Attard, Mosta a Mdina. Zdejší opuštěné britské vojenské letiště z druhé světové války začali místní používat jako dílny na výrobu unikátního foukaného skla.

 To byl zároveň podnět pro vznik vesnice Ta´ Qali. I dnes tu koupíte výrobky tradičního užitého umění:  sklo, keramiku, stříbrné a zlaté předměty,  leštěné předměty z maltského mramoru. Můžete absolvovat prohlídku sklářských dílen nebo leteckého muzea. Ve městě je fotbalový stadion National Stadium, které využvá maltská reprezentace.

 

Národní stadion ve městě Ta´Qali

 

 

Zebbug

        Malé městečko kousek od Viktorie. (Zebbug znamená „olivy“.) To proto, že olivy se zde pěstovaly ve velkém a po sklizni se převezly do městečka Ghasri. Tam se z olivy vymačkával olej. Slovo Ghasri znamená „místo vymačkávání“. Zebbug stojí na kopci a je odtud hezký výhled na moře s útesy.

 

Zebbug

 

Zebbug

 

 

Zurrieq - zemědělská obec

 

    Tato zemědělská obec je jednou z původních maltských farností (r.1436), a ještě předtím zde měli své domy Normané. Říká se, že po těchto původních obyvatelích mají mnozí místní obyvatelé dodnes modrou barvu očí. Ve městě žije asi 9 tisíc obyvatel. Zurrieq leží v blízkosti pobřeží.

 

        Z památek zde najdeme např. kapli Hal Millieri Chapel na okraji obce ze 14. stol. Na hlavním náměstí Mattia Pretti stojí zbrojnice Armeria a farní kostel sv. Kateřiny  (r.1634).  Za obcí stojí větrný mlýn Xarolla, postavený v 17. století. Dnes je to jediný fungující maltský mlýn na mletí kukuřice.

 

 

Zurrieq

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Paola a Tarxien

 

        Město Paola láká hlavně kvůli památce -  Hypogenum, což v řečtině znamená podzemí. Je to vastně komplex tří jeskyň objevených v 19. století,  starých více než 5000 let,  sem neolitičtí osadníci pohřbívali své mrtvé. Nalezeno tu bylo přes 700 lidských koster a nástrojů, které jsou dnes vystaveny v Archeologickém muzeu ve Vallettě.


        Další památkou jsou Tarxienské chrámy (Tarxien Temples), které byly objeveny v roce 1915 úplnou náhodou, když si prý jeden rolník stěžoval, že mu při práci na poli nějaké balvany. Jsou to chrámy už z let kolem 4000 př. n. l. a jedná se o významnou archeologickou památku. Hlavně zaujme rozměr a velikost stavby a pozoruhodné zdobení stěn.

 

        Tento nejnavštěvovanější prehistorický komplex na Maltě tvoří soubor tří chrámů ohraničených obvodovou zdí. Nejstarší chrám pochází z období kolem roku 3150 př.n.l.,  nejmladší byl postaven asi o 700 let později. Krátce poté byly chrámy z neznámých příčin opuštěny.  Nejvýznamnějším byla obří socha Velké Matky (Magna Mater) - modla všech Malťanů, která byla vysoká asi 3 metry, ale dochovala se pouze její spodní část.

 

Tarxien temples

 

tarxien

 

Tarxien

 

Tarxien

 

 

 

Ghar Dalam - vápencová jeskyně

 

        Jde o velice zvláštní místo, které bylo vyhledávané dávno před příchodem lidí na Maltu. Lidé se v této oblasti velice často dožívají sta let. Před zhruba 500 000 lety, kdy byly ostrovy spojené s pevninou, se  zde vyskytovala zvířata jako sloni, hroši, jeleni a medvědi.

 

        Celé kostry velkých zvířat byly nalezeny na různých místech maltských ostrovů, v největší koncentraci právě zde, ve vápencové jeskyni Ghar Dalam Cave. První lidé z doby kamenné užívali jeskyni jako přístřeší kolem roku 5400 př.n.l., kdy už byla tato zvířata vyhynulá. Zřejmě  z této doby také pocházejí nejstarší nálezy lidských pozůstatků na Maltě.

 

        Nálezy učiněné v Ghar Dalam, od zvířecích kostí až po různé předměty dokládající lidské osídlení, jsou dnes k vidění v místním muzeu, stejně jako poklady z nedalekého naleziště chrámu z doby bronzové Borg in-Nadur.

 

Jeskyně Ghar Dalam

 

dhar dalam

 

 

 

 

 

 

Pevnost Benghisa

 

 

Hasanova jeskyně

 

 

 

 

 

 

 

Marsaxlokk

 

        Rybářský přístav kolem zálivu Marsaxlokk Bay. Na moři zde kotví velké množství barevných rybářských loděk zvaných luzzu. Manželky rybářů se tu hodně věnují ruční tvorbě - drhnutí, háčkování, paličkování... a výrobky pak prodávají turistům, kterých sem přijíždí stále velké množství nejen díky vyhlášeným rybím trhům a místní gastronomii. Místo je cílem výletů a prázdninových pobytů i pro samotné  Malťany.

 

        Jižně od Marsaxlokku se na pobřeží nachází pevnost Fort St. Lucian, vystavěná na počátku 17. století, která měla bránit tureckým výpadům. V roce 1798 byla svědkem lítých bojů mezi Malťany a Napoleonovým vojskem a během druhé světové války sloužila jako muniční sklad.

 

Marsaxlokk - pevnost st. Lucian

 

st. Lucian

 

st. Lucian

 

 

Marsaxlokk je proslulý aktivním rybářským životem. V přístavu se hopají loďky zvané Luzzu. Na Maltě mají tradiční loďky namalované oči a jsou většinou modro-zeleno-žluté barvy.   Každý týden se tu koná velký trh, plný rybářských pochutin.

 

 

Marsasxlokk

 

 

 

 

 

 

Zejtun

 

        Leží na jihozápadě Malty, má asi 15 tis obyvatel a jeho historie sahá až do doby bronzové. Stojí na strategickém místě a díky čilému obchodnímu ruchu město rychle bohatlo. Proto bylo častým terčem útoků pirátů, takže selské domy na okraji města proto spíše připomínají malé pevnosti.

     K hlavním památkám města patří základy strážní věže St. Catherine Tower, ze 4. až 6. století.

 

        Dále kostel San Grigor, který patří k nejcennějším a nejstarším stavbám na celé Maltě.  Chodby v jeho zdech byly náhodně objeveny v roce 1969, údajně sloužily jako úkryty před případnými nájezdníky z moře. Z dalších památek je zde např. bohatě zdobený farní kostel sv. Kateřiny, jež bývá někdy nazýván také „Katedrála jihu“.

 

Zejtun - San Grigor

 

 

 

 

 

 

Nejvýchodnějším městem na Maltě je MARSASCALA, kde najdeme Věž sv. Tomáše. Centrum Marsascaly se točí kolem stejnojmenné zátoky, podél níž se táhne příjemná promenáda.

 

Marsascala - pevnost Sv. Tomáše

 

Sv. Tomáš

 

 

 

Zabbar

        Město proslulo svým kostelem, který podle lidových rčení údajně „nebude nikdy dokončen“. Stavba barokního kostela Our Lady of Divine Grace započala v roce 1641 a skončila o dvacet let později. Obyvatelé Zabbaru však chtěli svůj kostel zkrášlit. Zdejší kněz na něj uspořádal sbírku a v roce 1738 architekt Giovanni Bonavia začal s přestavbou kostela. Vytvořil nákladnou fasádu a dostavěl dvě zvonice a kryptu a kostel byl obložen mramorem.

 

 

Zabbar

 

 

OSTROV GOZO

 

        Ostrov Gozo žije naprosto jiným, klidnějším tempem, než Malta. Na Gozu je cítit pro ně typický tajemný poklid. Ostrov má vlatní mýty a legendy, architekturu, ale i kuchyni a řemesla. Je nazýván ostrovem nymfy Kalypsó.

 

        Je pokrytý terasovitými poli, která tu založili Arabové. Pěstují zde na nich obilí, brambory, ovoce i zeleninu. Je tady mnohem více zeleně, než na Maltě, najdeme tu i několik olivových hájů.

        Má rozlohu 67,1 km2 a žije na něm asi 25 tisíc stálých obyvatel. Od Malty je vzdálen asi 6 km, plavba mezi Cirkewwou (Malta) a Mgarrem (Gozo) trvá asi 20 minut. Obyvatelé Goza jsou houževnatí, skromní a odolní vůči většině okolních vlivů.  Tento ostrůvek byl často napadán a devastován piráty, kteří místní obyvatele odváděli do otroctví. Gozané jsou přesto věrní svému domovu.

 

Plavba na Gozo

 

 

 

 

Mgarr a chrámy Ggantija na Gozu

 

        Na skalnatém útesu nad přístavem leží ruiny pevnosti Fort Chambray. Tu v polovině 18. století postavil rytíř Jacques Chambray, který se později stal guvernérem ostrova.  Nedaleko odtud, za věží Santa Cilja Tower, se nachází letiště pro helikoptéry (heliport). Před Victorií leží vesnice Xewkija, proslulá svým dómem s mohutnou kupolí, viditelnou téměř z celého ostrova. U úzkého fjordu Mgarr ix-Xini, se nachází strážní věž. Na druhé straně je vidět úrodné údolí. Východně od Mgarru leží na větrném návrší  vesnice Qala, známá dvěma větrnými mlýny a kostelem sv. Josefa.

 

Mgarr - pevnost Fort Chambray

 

 

Fort Chambray

 

 

 

 

 

Městečko Qala - větrný mlýn

 

 

Další obranná věž (Kenuno)

 

Výhled z věže

 

 

Výhled z věže

 

 

Ramla Bay a jeskyně Calypso

 

        Nad zálivem Ramla Bay s nádhernou písečnou pláží, můžeme navštívit jeskyni, která byla podle mýtů obývána nymfou Kalypsó. Nymfa Calypso údajně unesla a očarovala Odyssea a slibovala mu nesmrtelost, když s ní zůstane. Neuspěla, ale Odysseovi trvalo 7 let, než se vymanil z jejích kouzel a vrátil se ke své manželce Pénelopé.

U vstupu do jeskyně se našly střepy nádob z doby kolem roku 3600 př.n.l. U ní je velmi příjemná písečná pláž.

 

 

Ramla Bay

 

Ramla bay

 

 

Jeskyně nymfy Calypso

 

 

Calypso...

 

Calypso

 

 

Chrámy Ggantija

 

        Pod vesnicí Xaghra se rozkládají impozantní neolitické chrámy Ggantija Temples, jinak známé jako "obří věže" ze 4. tisíciletí př.n.l. Podle legendy přinesla kameny na stavbu ženská obryně Sunsuna na své hlavě z lomu v Ta´Cenc na jihu ostrova. Skutečný původ stavby je ale dodnes záhadou.

 

        Zdejší chrám byl zřejmě neopracovanější ze všech podobných staveb na Maltě. Jsou zde vidět dva samostatné chrámy, které nejsou propojeny. Starší jižní chrám z 3600 př.n.l. má pět oddělených částí. Severní chrám je menší a má 4 části. Velké nádvoří severního chrámu má průměr 23 metrů a zdi jsou vysoké až 8 metrů.

 

        Vnější zeď tvoří obrovské monobloky vážící až několik tun, které jsou poskládány střídavě vodorovně a svisle. Prostor mezi vnitřní a vnější zdí je vyplněn zeminou. Takový systém konstrukce poskytl chrámům stabilitu na více než 5000 let. Některé kameny jsou zdobeny spirálovitými ornamenty, které však přestávají být vidět, neboť silně podléhají erozi. V chrámech byly nalezeny nejrůznější předměty, z nichž nejpodstatnější jsou hlavy dvou sošek, které jsou uloženy v archeologickém muzeu ve Victorii.

 

        Lokalita Ggantija Temples byla objevena až v roce 1827 a někteří vědci se dosud domnívají, že někde v okolí musí být také podzemní komplex podobný hypogeu Hal Saflieni v Paole na Maltě. Na základě těchto domněnek se bádalo v letech 1888 a 1923 nedaleko farního kostela v Xaghře, přičemž byly objeveny dvě jeskyně - Ninu´s Cave a Xerri´s Grotto. Ty sice neobsahovaly žádné důkazy o dřívější přítomnosti lidí, ale objevitele oslnily nádhernou krápníkovou výzdobou.

 

Ggantia temples

 

 

 

 

 

 

 Jeskyně - vchod do Ninu´s Cave a Xerri´s Grotto v Xaghře

 

 

 

 

 

jeskyně Xerri Grotto

 

 

 

 

Victoria

        Hlavní město ostrova Gozo.  Z citadely spatříte celý ostrov, vyhlášený svými pomeranči, fíky, mrkví, cibulí, fazolemi a velmi  silným, trpkým vínem.  Za jakékoliv viditelnosti určitě nepřehlédnete kostel, dominující celé krajině.

 

 

Victoria

 

Výše zmíněný kostel je vidět nejen z celého  Goza , ale také ze severního pobřeží Malty. Malta je od Goza vzdálena pět kilometrů. 

 

 

Victoria

 

Victoria - citadela

 

Victoria -  citadela

 

Výhled z citadely

 

 

 

 

 

 

Victoria - chrám sv. Jiří. V okolí najdete úzké uličky plné půvabných barů,  kavárniček a obchůdků se suvenýry.

 

 

Akvadukt

 

 

San Wiklaw

 

 

 

San Lawrenz

městečko na Gozu, kousek od něj leží  Ta'Pinu -  malebný novorománský kostel. Jeho historie sahá až do 18. století, kdy stála na jeho místě malá kaplička V té údajně jedna venkovská žena Carmela Grima uslyšela hlas Panny Marie, a poté se na Gozu začaly dít různé zázraky. Lidé se rozhodli na místě kapličky proto postavit kostel.  Kousek odtud se nachází nejvyšší kopec Goza- Ta'Dbiegi (190 m.n.m.).

 

poutní místo Ta Pinu

 

 

 

 

 

 

Azurové okno

Jedno z nekrásnějších míst na Gozu - Azure Window (Azurové okno). Je to v podstatě skalnatý oblouk na výběžku útesu, vysoký 80 metrů. Nedaleko od něj je místo pro plavání a potápění. Kousek od Azurového okna leží Vnitrozemní moře, což je v podstatě malé jezírko s příjemně teplou mořskou vodou.

 

 

Azurové okno

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Ostrovní jezero

 

 

 

Zpátky z ostrova Gozo...

 

 

 

Mellieha - solné město

 

Název pochází ze slova "melh"=sůl, jelikož toto městi kdysi proslulo těžbou soli. Nyní je v místech solných pánví ptačí rezervace Ghadira Bird Sanctuary. Dominantou města je farní kostel s rozlehlým podzemím a s jeskynní kaplí Panny Marie.  Od kostela je vynikající výhled na záliv St. Paul´s Bay a největší maltskou pláž v zálivu Mellieha Bay s množstvím restaurací a hotelů.

 

        Nedaleko od Melliehy je terminál Cirkewwa, odkud odplouvají trajekty na Gozo a Comino. Na poloostrově je celá řada písečných pláží a přírodní park. Poloostrovu vévodí věž  Red Tower, která stráží záliv již od roku 1649.

 

 

Red Tower zvaná také Pevnost sv. Agáty postavená velmistrem Lasarisem v roce 1648. Je to jedna ze sedmi pevností postavených tímto velmistrem pro vojenské účely. Místo bylo strategicky zvoleno z důvodu, že je na kopci a je z něj vidět dobře na moře, tudíž bylo možné zpozorovat nepřítele včas.

 

Rudá věž

 

 

Výhled od Rudé věže

 

Výhled z rudé věže

 

Z Melliehy je to jen kousek k zátoce Anchor bay, krásnému místu pro plavání i potápění. Tento záliv okouzlil svou malebností autory filmu Popeye (Pepek námořník), kteří v roce 1980 vybudovali vesničku, jež sloužila jako kulisa k tomuto filmu. Vesnička je tvořena melými domečky a dnes je z ní jedna z největších atrakcí Malty.

 

 

Pepkova vesnice

 

 

 

 

 

 

Mellieha

 

 

Valletta (City of Valletta)

 

-hlavní město Maltské republiky

 

        Hlavní město Malty je historicky propojeno s vojenským a charitativním řádem Johanitů. Město ovládali postupně Féničané, Řekové, Kartáginci, Římané, Byzantinci a posléze rytíři řádu sv. Jana. Na území o rozloze 55 ha se nyní nachází asi 320 památek, což z Valletty činí místo s jednou z největších koncentrací památek na světě, proto je celé město jako takové zapsáno v UNESCO.

 

Pevnost Valletta

Pevnost, kolem které vyrostlo dnešní město, byla vybudovaná v letech 1566 – 1571 na plochém poloostrově vysoko nad mořem, a měla sloužit k ochraně dvou zálivů - Grand Harbour a Marsamxett Harbour.

 

        Dal jí postavit velmistr Jean Parisot de la Vallette, po kterém získala své jméno. Město rytířského řádu je architektonicky jednolité a bylo zachováno celé a téměř v původním stavu dodnes. Funkční je stále Velmistrovský palác (Grand Master´s Palace), udržované jsou církevní stavby i bývalá nemocnice rytířského řádu Sacra Infermeria, dnes konferenční centrum.

 

        Pod městem se nachází největší a nejhlubší přirozený přístav v Evropě - Grand Harbour, kde je možné vedle ohromných lodí vidět také tradiční barevně vyladěné malé loďky dhajsa, známé už od dob Féničanů. Loďky původně sloužily k přesunu námořníků z velkých lodí na pevninu, časem se z nich stala hlavně turistická atrakce. Používají se k drobnému rybolovu, nebo jsou využívány k cestě mezi Vallettou a Three Cities.

 

        Valletta je dnes velmi rušným městem, hlavně přes den, kdy jsou otevřeny úřady, obchody a turistické atrakce. Samotná Valetta již územně se nemá kam rozvíjet a navíc kvůli nestabilitě podloží a otřesům půdy nelze až na výjimky stavět na Maltě výškové budovy.

 

        Hodně obyvatel z Vallety žije v přilehlé aglomeraci Birkirkara. Tady jen ztěží poznáte, ve které obci se právě nacházíte, přecházejí jedna ve druhou a tvoří jedno velké bílé město. V souvislosti s Vallettou se tedy můžete setkat i s názvy okolních sídel: Gzira, Msida, Santa Venera, Gwardamanga, Hamrun, Qormi, Marsa, Paola a Floriana, kam se soustředily veškeré instituce. Ve Florianě se nachází  největší botanická zahrada Argotti Botanical Gardens  a několik dalších městských parků, ale také největší autobusový terminál na Maltě, několik významných hotelů, rozsáhlé parkoviště (do Valletty se bez speciálních povolení nemůže auty vjíždět) a vyhledávané nedělní tržiště.

 

        Mezi významné památky hlavního města patří kostel Panny Marie Vítězné, věhlasná zbrojnice řádu – Armoury, která se může pochlubit bohatou sbírkou zbraní z 16.-19. století. V paláci dnes zasedá maltský parlament a své kanceláře tu má i prezident.

        Dále stavba katedrály sv. Jana z r. 1578. V hlavním johanitském chrámu je pohřebeno přes 400 rytířů, jejichž mramorové náhrobky s erby dotvářejí působivý  barokní interiér.

 

 

Valletta

 

 

 

Mezi největší poklady města, které bylo kvůli zvýšení bezpečnosti ze tří stran opevněno hradbami, patří katedrála sv. Jana  na náměstí St. John´s Square. 

 

 

 

 

Kostel ztroskotání sv. Pavla

 

 

Old Main Guard - kasárna osobní gardy velmistra

 

Velmistrovský palác  z r. 1574 - vznikl jako dominanta největšího vallettského náměstí Palace Square a sídlo doživotně volených velmistrů řádu. Na Alfredovo nádvoří se nacházejí astronomické hodiny Pinto´s Clock z r.1745. Mají čtyři ciferníky, ukazující čas, den, měsíc a fázi měsíce. 

 

Sv. Pavel

 

Auberge d Aragon - dům aragonských rytířů

 

Opevnění Valletty

 

Valletta

 

Pevnost st. Elmo

 

 

 

 

 

Three Cities - středověké trojměstí

 

        Pro středověké trojměstí na břehu zálivu Grand Harbour se vžil název Three Cities (Trojměstí) neboli Cottonera. Tvoří je tři malá městečka vystavěná na útesech nad zálivem. Městečka Vittoriosa, Senglea  a Cospicua splynula už ve středověku a v roce 1638 byla částečně obehnána hradbami. Společný název Cottonera vznikl při projektu iniciovaném velmistrem Cottonerem v letech 1670 – 1680. Ten chtěl vybudovat hradby, jež by zabezpečily území pro 40 tisíc obyvatel. Projekt byl ale finančně náročný a po smrti velmistra byly práce na opevněních zastaveny. Během II. světové války Trojměstí utrpělo značné škody, - sídlila zde britská vojenská flotila a strategické území proto bylo cílem četných nepřátelských náletů.

 

Senglea

Městečko s původním názvem Isla se rozkládá na poloostrově chráněném hradbami. Je to lokalita s nejvyšší hustotou obyvatel na Maltě, neboť na ploše zhruba 15,5 ha tu žije tři a půl tisíce lidí.

Ve městě se nachází farní kostel Panny Marie Vítězné ze 17. stol.. Před kostelem stojí pomník obětem válečného bombardování.

 

¨Senglea - trojměstí rytíř. řádu (sv jana, Vittoriosa, Senglea, a Cospicua)

 

 

 

Senglea - součástí erbu města je oko a ucho.

Strážní věž - odtud hlídali přístav Grand Harbour.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Vittoriosa

        Původní název Birgu. V 16. století byla malou rybářskou vesnicí se zámečkem Castell´a Mare a s přístavem.  Johanité zámek přebudovali, opevnili a novou pevnost přejmenovali na Fort St. Angelo. Birgu se vzápětí stalo svědkem největších bitev při tureckém Velkém obléhání Malty v roce 1565. Po úspěšné obraně a slavném vítězství dostalo na paměť této události nové jméno - Vittoriosa.

Až do založení Valletty zde sídlili velmistři řádu, ale i po přestěhování do nového hlavního města zůstala Vittoriosa důležitým místem námořních aktivit řádu.

 

        Nejkrásnější muzeum na Maltě je údajně Maritime Museum ve Vittoriose. V budově bývalé pekárny britského námořnictva je vše o námořní historií ostrovů, včetně modelů lodí, navigačních přístrojů, uniforem nebo zbraní. Nejvýznamnější památkou města je Inkvizitorský palác. Honosná stavba z roku 1535 bývala až do Napoleonova příchodu sídlem inkvizice. Dnes je v něm etnografické muzeum. V okolí paláce stojí domy ze 16. století, kde bydleli řádoví rytíři. Z té doby pochází také první duchovní centrum johanitů - kostel sv. Vavřince

 

 

 

Vittoriosa sv. Vavřinec

 

Inkvizitorský palác - nejvýznamější památka města z r.1535, hlavní sídlo inkvizice.

 

Pevnost st. Angelo

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Strážní věž Qalet Marku ze 17. stol. stojí na výběžku mysu.

 

Qalet Marku opevnění

 

Dolmeny u městečka Naxxar

 

 

 

Mosta - údajný geografický střed ostrova

 

Město Mosta prý tvoří geografický střed ostrova, čemuž napovídá význam jeho názvu, který je arabského původu. Jeho symbolem je monumentální farní kostel zvaný Mosta Rotunda.

 

Maltský architekt George de Vasse se při jeho projektování nechal inspirovat římským Pantheonem. Stavba viditelná ze všech míst ostrova, se může pochlubit čtvrtou největší kupolí v Evropě (po Římu, Londýně a chrámu v Xewkije na ostrově Gozo, průměr 53 m). Dóm se začal stavět v roce 1833 a dokončen byl o čtyřicet let později. Byl postaven jako plášť přes starší kostel, který zůstal během stavby v provozu až do roku 1860. Stavba kostela byla spojena s mnoha potížemi, nejdiskutovanější byl její kruhový půdorys: mnohým připomínal pohanskou stavbu nebo mešitu. Nynější chlouba Mosty má i jednu kuriozitu. Při náletech v roce 1942 na něj dopadla 200 kg těžká bomba, která prorazila střechu, ale nevybuchla a nikoho nezranila. Byla totiž vyrobena totálně nasazenými a její nefunkčnost byla údajně zaviněna sabotérem českého původu. Replika bomby je dnes k nahlédnutí v sakristii dómu. Obdivovat tu ale budete především bohatě zdobený interiér, který zdobí zejména hlavní oltář a malby proslulého maltského malíře Guiseppe Caliho.

Pokud budete mít čas, nasyťte se v některé z místních vyhlášených restaurací či cukráren, a pak se vydejte od dómu do místních zahrad k opevnění Victoria Lines. Bylo postaveno na přírodním bradle, tzv. Velkém zlomu mezi městy Mosta a Naxxar. Stavbu, plánovanou jako obranný prostředek proti pirátům, zahájili johanité a později v ní pokračovali i Britové, takže dílo se jmenuje po britské královně. Opevnění dominuje mohutná, částečně přístupná pevnost Fort Mosta, od níž je kouzelný výhled do okolí. U pevnosti najdete zbytky střílen dostavěných před druhou světovou válkou, katakomby (nyní nepřístupné), dolmen a kostelík sv. Kateřiny (St. Catharine´s Church). 

 

Mosta

 

 

Mosta - chrám Mosta Dome

 

 

 

 

Hotel Seaside, kde jsme ubytovaní

 

Cesta trajektem na Comino. Cesta trvá pouze 20 minut.

 

 

OSTROV COMINO s modrou lagunou

 

Nejmenší z obydlených ostrovů Malty má rozlohu necelé 3 km2 počet stálých obyvatel se uvádí číslem 8.  Nejvyšší bod měří 75 m a jmenuje Comino Major. Členité pobřeží, zátoky, útesy a azurové moře... Modrá laguna neboli Blue Lagoon je vyhlášená!

 

Ostrov je rájem pro milovníky vodních sportů a potápění. Křišťálová voda je plná rostlin a mnoha druhů vodních živočichů. Na ostrově jsou tři menší písečné pláže. Na jaře bývá celé pokryto kvetoucími bylinami, ale na ostrově se nesmí lovit a sbírat květiny nebo minerály. Ostrov se dá obejít pěšinou po obvodu za pár hodin. Místo silnic jsou tady pouze prašné cesty, auta sem nesmí, ty mají pouze místní farmáři.

 

Ostrov byl obydlen již v římských dobách. Dlouhou dobu bylo nebezpečné místo kvůli malé ochraně před mořskými piráty. Proto tu nikdo moc dlouho nevydržel.  Teprve v roce 1416 nechal aragonský král Alfons V. na přání místních zbudovat malou strážní pevnost, která měla mít na piráty odstrašující účinek. Opevněná věž Santa Marija Tower byla nakonec dostavěna až v roce 1618, za vlády velmistra Alofe de Wignacourt. Později sloužila jako letní sídlo pro řádové rytíře, místo pro odpočinek a vyjíždělo se odtud na lov, neboť ostrov byl tehdy údajně plný zajíců. Dnes slouží maltské armádě jako pozorovatelna.

 

Nedaleko za strážní věží se nachází rozsáhlá budova, pravděpodobně z téže doby. Vypadá jako klášter, dříve však sloužila jako rezidence, pak v ní byla nemocnice a rehabilitační centrum pro britské vojáky. Dnes je neobývaná a chátrá.

Kostelík Panny Marie , jediný na ostrově, byl na počátku 18. století opraven a vysvěcen. Je to nedaleko nejvyššího bodu ostrova. Na ostrůvku či spíše skalisku Cominotto se našly základy velké stavby z dosud neurčeného období. Schody ve skále končí v Modré laguně.

 

Na ostrově je jediný, ale za to luxusní hotel - Comino Hotel.  Stojí nad překrásnou zátokou  s pláží a nabízí řadu sportovišť včetně bazénu, součástí jsou i bungalovy, asi 10 minut pěšky od hotelu.

 

Modrá laguna

 

Kostelík Panny Marie  ze 16. st. je jediným kostelem na ostrově, nedaleko nejvyššího bodu ostrova.

 

 

 

 

 

Strážní věž Santa Marija Tower ( r. 1618). (Sloužila jako letní sídlo a místo pro odpočinek pro řádové rytíře, kteří odtud vyjížděli na lov zajíců. 

 

 

 

 

Modrá laguna

 

 

Cesta při pobřeží

 

 

 

 

 

Odplouváme zpět na ostrov Malta

 

Ostrov sv. Pavla - u něj v r. 60 zttrokotal sv. Pavel a jeho druhové, na ostrově stojí socha apoštola Pavla.

 

 

Studna apoštolů - zde vykonal sv. Pavel zázračný skutek, dotkl se skály a z ní začala prýštit voda.

 

Věž Wignacourt

 

 

 

Věž Qawra

 

Věž Ghallis

 

Farní kostel Christ The King

 

 

Hypogeum Hal Saflieni (město Paola) - vícepatrový podzemní komplex, vykopaný kolem roku 2.500 př. Kr. za použití obrovských kladek pro zdvih masivních vápencových bloků. Původně byly tyto prostory snad svatyní, v prehistorických dobách však sloužily jako nekropole.


 

Autobusové nádraží - typické maltské žluté autobusy

 

 

 

??????????????????